Po Lietuvą: Jurkiškio upelio pažintinis takas ir Dubingių piliavietės takas

Penktadienis. Darbo dienos pabaiga. Išjungiame kompiuterius, užverčiame ekranus ir pradedame savaitgalį. Sėdame į automobilį ir patraukiame Molėtų kryptimi į Jurkiškį. Jis randasi Asvejos regioniniame parke, Beržos kraštovaizdžio draustinyje. Nuo 2016 m. ten yra įrengtas 1,5 km ilgio Jurkiškio upelio pažintinis takas. Jį ir norime šį kartą aplankyti.

Jurkiškio upelio pažintinis takas

Po darbų – mažiau žmonių

Kelionė iš Vilniaus trunka kiek daugiau nei valandą. Iki pažintinio tako pradžios likus porai šimtų metrų, važiuojame siauru laukų keliuku. Prasilenkti mašinoms labai sudėtinga ir dėl kelio pločio i dėl to, kad jis leidžiasi žemyn Asvejos ežero šlaitu.

Laimei, mums tenka prasilenkti tik su viena mašina, tad sėkminga pasiekiame automobilių stovėjimo aikštelę. Mašinų joje viena-kita. Pastebėjau, kad pažindintis su Lietuva po darbų – puikus sprendimas, nes dienai besibaigiant objektuose sutinkame daug mažiau žmonių nei savaitgaliais. Siūlau ir tau praktikuoti objektų lankymą po darbų ;).

Laimei per šį tiltą nereikia važiuoti, automobilį palikome aikštelėje netoli tilto
Kažkas važiavo per upę ir pametė numerius

Tik išlipus iš automobilio mus pasitinka Jurkiškio upelio čiurlenimas. Pažintinis takas eina ratu. Mes žygį nusprendžiame pradėti pasukę į kairę ir užlipę stačiais, kiek pavargusiais laiptais.

Mūsų žygio pradžia

Jurkiškio upelis – vienas gražiausių Asvejos regioninio parko objektų

Upelis dar vadinamas Melnyčėlės vardu. Jo ilgis tik 1,2 km, bet per šį atstumą jis nukrenta 12 m.

Jurkiškio upelis apačioje

Slėnio šlaitų aukštis siekia net 18 m, o aukščių skirtumas tarp Suoselio ir Asvejos ežerų, kuriuos ir jungia Jurkiškio upelis, yra 14,5-15 m. Šis įspūdingas aukščių skirtumas, vandenų tėkmės erozija, grunto savybės suformavo kanjoninį slėnį.

Už nugaros – slėnis
Laipteliais žemyn į slėnį

Dėl didelio nuolydžio upelis yra labai sraunus ir primena kalnų upę. Šis upelis yra vienas gražiausių Asvejos regioninio parko objektų.

Slėnis, per kurį eina tiltelis
Sraunus upelis

Puntuko vaikas arba Suomis

Kaip tikroje kalnų upėje, upelio dugnas nusėtas rieduliais. O ten, kur pažintinis takas kerta slėnį, per Jurkiškio upelį yra nutiestas tiltelis. O vandenyje stūkso saugomas gamtos paveldo objektas – 5 m apimties Jurkiškio akmuo, dar vadinamas Puntuko vaiku arba Suomiu.

Puntuko vaikas arba Suomis

Paguglinau, kodėl jis vadinamas būtent Suomiu. Pasirodo, toks pavadinimas kilo dėl to, kad šis akmuo yra rapakivi grupės granitinis akmuo. Rapakivi yra suomių kalbos žodis: rapa – reiškia sudūlėjęs, sutrūnijęs, o kivi – akmuo. Tokio tipo granitai išlenda iš žemės pietinėje Suomijoje. Geologai aiškina, kad tuomet, kai ledynas slinko iš šiaurės į pietus, šitą akmenį kaip ir kitus, kurių gausu upelio vagoje, atrideno iš Suomijos ir atsitraukdamas paliko.

Kiek neįprasta vaikščioti tiltuku virš žemės

Pažintiniu taku smagu vaikščioti vėlyvą pavasarį, kuomet jau žaliuoja medžiai. O jų čia yra visokių: baltalksnių, uosių,  guobų, ąžuolų. Senuose medžiuose namus randa margieji geniai. Gaila, jų kalenimo neišgirdome.

Taką pagyvina tiltukai
Tiltukas per rąstą
Laiptelių yra daug
Visur žalia

Bet, užtat, upelio čiurlenimas pasitikęs mus tako pradžioje, lydėjo viso žygio metu.

Vietoje suolelio

Trumpai apie taką

Adresas: Jurkiškis, Molėtų r. Koordinatės: 55.071259, 25.413139

Tako ilgis: 1.5 km

Kiek laiko užtrukome: ne ilgiau valandos. Žinoma, galima ir ilgiau.

Dubingių piliavietės takas

Kadangi su Jurkiškio upelio pažintiniu taku susipažinome greitai ir visus šimtus laiptukų įveikėme pakankamai lengvai, nusprendėme aplankyti ir Dubingių piliavietės taką. Tai didelė, apie 500 m ilgio ir iki 200 m pločio kalva, paskelbta Lietuvos kultūros paminklu ir įtraukta į archeologinių vietų sąrašą. Piliavietėje įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėmis prie archeologinių ir gamtinių objektų.

Tako ilgis apie 1,5 km., jame įrengti mediniai laiptai, informaciniai stendai, suoliukai.

Po Jurkiškio upelio pažintinio tako jėgų užteko ir Dubingių piliavietei

Čia klestėjo Radvilos

Čia XV a. pradžioje Lietuvos kunigaikštis Vytautas pastatė pilį. Apie 1508 m. Dubingiai atiteko Radviloms, kurie iki XVI a. vidurio pastatė prabangius mūrinius rūmus. Pagrindinio namo stogas buvo dengtas čerpėmis, kambariai su stiklo langais (tai galėjo leisti tik pasiturintys) ir balto koklio krosnimis. Rūmuose buvę trys rūsiai: kalėjimas, iždinė, alaus rūsys.

Kas liko iš Radvilų rūmų, galima pasižiūrėti 2012 m. įrengtoje ekspozicijoje – piliavietėje lankytojų laukia eksponavimui paruošti išlikę Radvilų rūmų fragmentai.

Radvilų rūmų ekspoziciją galima pamatyti ir užsisakyti gido paslaugas iš anksto pasiskambinus telefonu 838347222.

Bandau įžiūrėti, kas yra Radvilų rūmuose

Vasarnamis, kuriame ilsėjosi politikai ir karininkai

Tęskime toliau apie tai, kas stovėjo ant šios piliavietės. XX a. pirmoje pusėje Dubingių miestelis atsidūrė tuometiniame Lenkijos – Lietuvos pasienyje. Miestelis turėjo nemažai įtakos politiniam, socialiniam gyvenimui. Čia, 1934 m. per Asvejos ežerą buvo pastatytas medinis tiltas, kurio atidaryme dalyvavo tuometinis prezidentas Antanas Smetona. 1938 m. čia buvo pastatytas vasarnamis, kuriame gyveno Lietuvos politikai, karininkai, kiti garbūs svečiai.

1943 m. vasarnamyje įsikūrė policijos postas, o 1944 m. armijos krajovos būrys užpuolė postą ir pastatą sudegino.

Šiuo metu piliavietėje gyvena paukščiai

Dabar lieka tik atsisėsti ant medinio suolelio ir pasigrožėti Asvejos ežeru, kuris yra ilgiausias Lietuvoje (22 km) ir paliko didžiausią įspūdį.

Labiausiai patiko vaizdas į Asvejos ežerą

Trumpai apie taką

Adresas: Radvilų g., Dubingiai, Molėtų r. Koordinatės: 55.057584, 25.444309

Tako ilgis: 1,5 km.

Kiek laiko užtrukome: ne ilgiau valandos

Rekomenduoju išlėkti į Dubingius ir prie Jurkiškio upelio lėtam ir ramiam pasivaikščiojimui

Pasidalink:

Susiję įrašai

Po Lietuvą: Rusnės bei Minijos apylinkių panorama nuo Uostadvario švyturio

Po truputį lipu betoniniais laiptais aukštyn. Nors jų nedaug – tik 48 – sukdamiesi spirale jie susuka galvą ir man. Todėl stabteliu pusei minutės

Po Lietuvą: netikėtai miškuose atrasta Nidos sklandymo mokykla

Ankstyvas rytas. Lėtai, koja už kojos vaikštau vingiuotu miško takeliu. Laibos pajūrio pušys stiebiasi į dangų. Ir aš išsitiesiu, galvą

Po Lietuvą: egzotika Šventojoje

Išsiilgę egzotikos, trenkėmės į Kubą, Serbiją, Vietnamą bei kitus tolimus kraštus. Bet, pasirodo, tikroji egzotika buvo daug arčiau, nei manėme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *