Po Lietuvą: Lietuviškoji Olandija Burbiškio dvare

Laisvadienį pusryčiams išsikepėme lietinių blynų, kurie jau tampa ramių savaitgalių namuose tradicija. Gurkšnodami kavą, pradėjome diskutuoti, kaip leisime šią lietingą ir vėjuotą dieną. Mano nuostabai Romas pasiūlė aplankyti Burbiškio dvarą, kuris šiuo metu skendi tulpių žieduose.

Romas žinojo, kad jau kokius penkis metus norėjau savo akimis pamatyti tulpių žydėjimą šiame dvare. Bet tam reikalui nekrisdavo korta: dažniausiai tuo laikotarpiu atostogaudavome užsienyje.

Šiemet esame Lietuvoje, bet žiūrinėdama tulpių jūros nuotraukas internetuose, net nesitikėjau, kad pačiai pavyks nusigauti  170 km. ir pamatyti Lietuviškąją Olandiją.

Lėti pusryčiai tapo daug greitesniais – pavalgius neplautus indus sumetėme į kriauklę ir išskubėjome pro duris. Sėdome į automobilį ir patraukėme link Radviliškio. 2 valandos kelio neprailgo – per tiek laiko spėjome aptarti visus praeitos ir ateinančios savaitės reikalus.

Nors Burbiškio dvaro automobilių stovėjimo aikštelė buvo pilna mašinų ir tai išgąsdino, dvaro teritorijoje žmonių spūsčių nebuvo – lankytojai pradingo beveik 30 ha ploto parko teritorijoje.

Nusipirkus bilietus (suaugusiems kaina – 4 eurai), nuskubėjome prie tulpių laukų. Šiemet juose auga daugiau kaip 450 rūšių tulpių. Gėlės susodintos pagal XX a. pr. tradiciją – klombose (apskriti, ovalūs ar kvadrato formos gėlynai, įrengti aukščiau takų ir vejų lygio parke)  ir lysvėse. XX a. pr. dvare tulpės buvo auginamos oranžerijoje vazonėliuose.

Kadangi mano pačios mėgstamiausios gėlės yra tulpės, todėl parke išvaikščiojau kiekvieną gėlių eilę. Deja, kai kurie žiedai jau buvo nužydėję. Kaip ir šiuo metu ypač populiari, prieš tris metus į dvarą atvežta tulpė, pavadinimu Korona.

Šis vėjuotas ir lietingas savaitgalis taip pat nelepino: kai kuriuos gėlių žiedus nudraskė. Laimei, kai kurios gėlės dar tik krauna žiedus ir netrukus parodys savo grožį.

Man pačios gražiausios – tamsios tulpės (mėgstu netradicines gėlių spalvas). Tamsiai violetinės tulpės labai išsiskyrė iš visos spalvotos gėlių jūros.

Buvo galima ne tik pasigrožėti gražiausiomis pavasario gėlėmis, bet ir įsigyti jų. Vienos kana – 1,5 eur.

Apėję gėlynus, pasivaikščiojome ir po patį peizažinį parką, kuriame yra net 15 salų, daugybė pusiasalių, sujungtų 21 tiltu.  

Dvare saugomi skulptoriaus Kazimiero Ulianskio darbai – šv. Mergelės Marijos paminklas, paminklas poetui Adomui Mickevičiui, pats seniausias paminklas Vytautui Didžiajam ir prie įėjimo lankytojus pasitinkančios dvi liūtų tilto skulptūros.

Burbiškio dvaras – neoromantizmo ir neogotikos paveldo vertybė. Pastatai suformuoti taip, kad sudaro didelį uždarą kiemą, todėl primena tvirtovę. Beje, dvare galima ir pernakvoti, rengti šventes. Šiame dvare draugai yra iškėlę nepaprastai nuostabią vestuvių šventę su nakvyne. Iki šiol pamenu, kokia jauki atmosfera buvo sukurta šventės metu. Matyt, dvaro istorija ir architektūra prisidėjo prie to.

Šiek tiek apie dvaro istoriją:

Burbiškio dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII a.

1819 m. dvaras tapo Baženskių šeimos nuosavybe.

1903 m. po tėvo Ignoto Baženskio mirties dvarą paveldėjus Mykolui Baženskiui,  jo valdymo laikais dvaras išaugo: šeimininkas įkūrė didelį parką, iškasė tvenkinius, suformavo salas, pastatė tiltelius.

1941 m. Baženskių šeima pasitraukė į Lenkiją.

Pokario metais dvare buvo įkurta kiaulių ferma. Buvo nugriauta dalis dvaro sodybos pastatų, aplinka apleista.

1981 m. Burbiškio dvaras pradėtas tvarkyti. O 1991 m. įkūrus Daugyvenės kultūros istorijos muziejų – draustinį, Burbiškio dvaras tapo vienu iš šio muziejaus skyrių.

1992 m. A. Baženskis, gyvenęs Gniezne, Lenkijoje, dvarą padovanojo Radviliškio rajono savivaldybei su sąlyga, kad dvare bus puoselėjama Lietuvos kultūra.

Tada pradėti tvarkyti parko takai ir alėjos, išvalyti šiukšlynai. Restauruotas centrinis dvaro rūmas, virtuvė, ledainė, koridorius, vaikų namelis, atkurtas guvernantės namas, dvaro rūmų svečių korpusas.

2000 pradėta rengti tulpių žydėjimo šventė, pritraukianti dešimtis tūkstančių lankytojų. Šiemet tulpių žydėjimo šventė būtų buvusi jubiliejinė – 20-oji.

2007 – 2008 m. Radviliškio rajono savivaldybė restauravo likusius dvaro pastatus: arklides, svirną, tvartą, virtuvę, balandinę, sodininko namą ir ūkinį pastatą, atkūrė tiltelius.

2010 m. atkurtas keturių aukštų bokštas, pirtis, oranžerija, altana.

Darbo laikas: tulpių žydėjimo metu dvaras dirba I-VII dienomis 09.00-20.00 val.

Kaina: lankytojo bilietas suaugusiems – 4 eur, bilieto kaina mokiniams, studentams, pensininkams, neįgaliesiems – 2 eur.

Adresas: Burbiškio k., Pakalniškių sen., Radviliškio r.

Telefono nr.: +370 422 56110

Gero laiko tarp pavasarinių gėlių 😉

Pasidalink:

Susiję įrašai

Po Lietuvą: Rusnės bei Minijos apylinkių panorama nuo Uostadvario švyturio

Po truputį lipu betoniniais laiptais aukštyn. Nors jų nedaug – tik 48 – sukdamiesi spirale jie susuka galvą ir man. Todėl stabteliu pusei minutės

Po Lietuvą: netikėtai miškuose atrasta Nidos sklandymo mokykla

Ankstyvas rytas. Lėtai, koja už kojos vaikštau vingiuotu miško takeliu. Laibos pajūrio pušys stiebiasi į dangų. Ir aš išsitiesiu, galvą

Po Lietuvą: egzotika Šventojoje

Išsiilgę egzotikos, trenkėmės į Kubą, Serbiją, Vietnamą bei kitus tolimus kraštus. Bet, pasirodo, tikroji egzotika buvo daug arčiau, nei manėme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *